Chez le Bibliothécaire

Chez le Bibliothécaire
Bienvenue

vendredi 19 août 2011

LE BUGARACH SUR LA TV POLONAISE

Scenariusze końca świata

15:48, 24.07.2011

Pisarze literatury fantastyczno-naukowej wykorzystali do cna scenariusze końca świata – mówił Stanisław Lem, futurysta i filozof. Okazuje się, że z tych scenariuszy coraz częściej zaczynają korzystać przywódcy mnożących się sekt. Przed fałszywymi przepowiedniami o zbliżającym się końcu świata ostrzegają już nawet duchowni z Fatimy, gdzie w 1917 r. troje dzieci: Francisco i Jacinta Marto i Lucia dos Santo, doznało objawienia, w którym Matka Boska miała zagrozić ukaraniem świata za nie przestrzeganie jej wskazań.

Stanisław Lem twierdził, że pisarze sf wyczerpali już pomysły na scenariusz końca świata (fot. TVP)
Stanisław Lem twierdził, że pisarze sf wyczerpali już pomysły na scenariusz końca świata (fot. TVP)
Podziel się: Więcej
Strzeżcie się fałszywych proroków

Scenariuszy końca świata jest tyle ilu pisarzy sf. Atak nuklearny, potop, deszcz meteorów, najazd UFO, nagłe oziębienie klimatu, bomba biologiczna, zaraza… Ich twórczością inspirują się przywódcy pojawiających się jak grzyby po deszczu sekt, którzy chcą wykorzystać strach przed Armagedonem dla własnych celów. Kilka dni temu przed fałszywymi przepowiedniami o zbliżającym się końcu świata ostrzegli wiernych księża z Fatimy. – Ludzkość nie ma się czego obawiać – zapewniają portugalscy hierarchowie.

Informacje o niechybnym końcu świata od kilku lat obiegają światowe media. W ostatnim czasie doniesienia o apokalipsie zaczęły się nasilać. Według przepowiedni „proroków” ma ona nastąpić rzekomo w 2012 r. Takie wyliczenia przeprowadzono na podstawie badań kalendarza Majów. W takie przepowiednie uwierzyło wiele osób, co nie jest po myśli Kościoła katolickiego. Księża przyznają, że wiele osób traktuje wieści o końcu świata bardzo poważnie. Przerażeni szukają pocieszenia nie tylko w Kościele, ale i podejrzanych wspólnotach modlitewnych, które nieraz wyłudzają pieniądze od naiwnych. Dlatego duchowni z Fatimy zaapelowali do wiernych, by nie poddawali się panice i nie dawali wiary tym informacjom. Apelują, by zachować szczególną ostrożność, datę apokalipsy zna tylko Bóg, a wszelkie inne informacje na ten temat to czysta szarlataneria.

Przed sektami, które budują swój kapitał na przepowiedniach o końcu świata przestrzega również francuska rządowa Międzyministerialna Misja ds. Czujności i Walki z Sektami (Milviludes). Według jej informacji, we Francji mnożą się przepowiednie rychłego nadejścia końca świata, które mogą spowodować wkrótce zalew nowych sekt, a nawet falę zbiorowych samobójstw. Również ona wskazuje na wizję Armagedonu, którego datę na podstawie kalendarza Majów wyznaczono na 21 grudnia 2012 r.

Wierzenia New Age

Jak wynika z raportu Milviludes „prorocy” opierają swoje wróżby końca świata na pseudonaukowych prognozach dotyczących pojawienia się w końcu przyszłego roku różnych zjawisk przyrodniczych, jak choćby nadzwyczajnej aktywności plam na Słońcu. Ponadto, według wierzeń New Age, w przyszłym roku ma nastąpić wejście w erę Wodnika, co ma być początkiem nowego, bardziej harmonijnego świata. Według raportu, ten termin rzekomego końca świata rozpowszechnił się tak bardzo, że odnotowano go już na ponad 2,5 miliona stron internetowych.

Milviludes ostrzega, aby nie lekceważyć tych przepowiedni. Zdaniem autorów raportu, strach przed rzekomą apokalipsą może zmobilizować aktywność sekt, a nawet wywołać falę zbiorowych samobójstw. Georges Fenech, przewodniczący Milviludes, twierdzi, że w dobie „upadku ideologii i kryzysu ekonomicznego człowiek, w poszukiwaniu duchowości, staje się coraz bardziej podatny na dyskurs różnych przywódców sekt”, proponujących mu „remedium na lęki egzystencjalne”.

Raport przypomina, że w ubiegłych dekadach doszło kilkakrotnie do zbiorowych samobójstw na tle „apokaliptycznym”. W latach 1994-1997 74 wyznawców Zakonu Świątyni Słońca w Szwajcarii, Francji i Kanadzie odebrało sobie życie, wierząc w rychłe nadejście końca świata. Media donosiły także o innych podobnych przypadkach w USA, dotyczących członków innych sekt, np. o 72 samobójcach w Teksasie w 1993 roku.

Aucun commentaire: